2022 Student Awards for Exceptional Achievement
SOCIOLOGY | Jessica Thompson |
SOCIAL SERVICES | Esme Vasquez & Jennifer Dubowsky |
CRIMINOLOGY | Tomas La Plante & Ciara Lowth |
ORGANIZATIONS | Jasleena Herrera & Hannah Haas |
SOCIOLOGICAL RESEARCH | Mackenzie Croxdale & Shannon McDermott |
FEMINIST SOCIOLOGY | Elizabeth Dodge |
CULTURAL ANTHROPOLOGY | Siena da Costa Pinto & Madison Green |
GEOSPATIAL TECHNOLOGIES | Carli Henderson & Milo Honsberger |
HUMAN GEOGRAPHY | Emilio Espinal & Eduardo Villanueva-Gonzalez |
GLOBAL STUDIES & INTERNATIONAL DEVELOPMENT | Madison Green |
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY | Makenna Phillips |
ARCHAEOLOGY | Christina Hornbaker & Jacob Wanzenried |
MEDICAL ANTHROPOLOGY | Roslyn Jo Copeland |
EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY | Sophie Klitgaard & Isabel Ditzler |
TERESA DOWNING AWARD for COMMUNITY ENGAGEMENT | Sophia de Boer & Daniel Ibarra Nunez |
2021
APPLIED ANTHROPOLOGY - Alena Andrews
ARCHAEOLOGY - Rachel Burgess & MacKennah Tweedt
BIO-ANTHROPOLOGY - Emily Darlington
COMMUNITY SERVICE in Anthropology & Geography - Jamie Robbins
CRIMINOLOGY - Carlin Hardy & Santana Courtwright
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Ashley Kate Tignino
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Julia Kratz & Lois Good
FEMINIST SOCIOLOGY - Sophia Bonk
GEO-SPATIAL TECHNOLOGIES - Grace Tortorina & Belen Fierros
HUMAN BEHAVIORAL ECOLOGY - Fiona Papile
HUMAN GEOGRAPHY - Sean Regelman
INTERNATIONAL DEVELOPMENT - Qyen Sample
ORGANIZATIONS - Haily Bohmaker & Savannah Blake
SOCIAL SERVICE - Erika Izumi Ervoes
SOCIOLOGICAL RESEARCH - Clarissa Gallo
TERESA DOWNING MEMORIAL AWARD for COMMUNITY ENGAGEMENT: Ethan Lee & Keekee Senkier
2020
APPLIED ANTHROPOLOGY - Sequoia Wade-Dunleavy
ARCHAEOLOGY - Bridget Perry & Claire Tatlow
COMMUNITY SERVICE - Matt Sapien
CRIMINAL JUSTICE - Alli Machacek
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Emily Cook
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Katherine Condino
FEMINIST ANTHROPOLOGY - Gabriela Guillen
GEO-SPATIAL TECHNOLOGIES - Fred Marquez & Justin Tidd
HUMAN GEOGRAPHY - Kyle Lynch
MEDICAL ANTHROPOLOGY - Katie Isaacson
ORGANIZATIONS - Cameron Choya
SOCIAL SERVICES - Christine Okimura
SOCIOLOGY - Giselle Gutierrez-Maron
2019
APPLIED ANTHROPOLOGY - Kendra Rode & Natalya Sutmiller
ARCHAEOLOGY - Alessia Isolani & Madeleine Noet
COMMUNITY SERVICE - Jennifer Mizuki
CRIMINAL JUSTICE - Brittney Brewer
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Katherine Romero
CULTURAL RESOURCES MANAGEMENT - Alisha Hannah
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Torrey Sanseverino
FEMINIST ANTHROPOLOGY - Meghan Dieckmann
GEOSPATIAL TECHNOLOGIES - Rebecca Harding & Mallorie Honey
HUMAN GEOGRAPHY - Aliza Herzberg
MEDICAL ANTHROPOLOGY - Sophia Pina-McMahon
ORGANIZATIONS - Noah Krigel
SOCIAL SERVICES - Ashley Romero
SOCIOLOGY - Ashley Erden & Ashlee Hernandez
2018
ARCHAEOLOGY - Hannah Ehrlich & Jack Webb
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Kaitlyn Johnke & Peyton Cherry
MEDICAL ANTHROPOLOGY - Christian Salyer
FEMINIST ANTHROPOLOGY - Mira Brown
COMMUNITY SERVICE - Joanna Phillips
CRIMINAL JUSTICE - Milton Black
GEOSPATIAL TECHNOLOGIES - Cortney Ziegler
HUMAN GEOGRAPHY - Sophia Pina-McMahon & Nathan Dagley
ORGANIZATIONS - Antoinette Diaz
SOCIAL SERVICES - Patricia Rios
SOCIOLOGY - Isabella Chayet, Alexis Franks, Taylor Shershenovich
2017
ARCHAEOLOGY - Paige Liss
APPLIED ANTHROPOLOGY - Olivia Sakai
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Leslie Santos
MEDICAL ANTHROPOLOGY - Kelsey Watson
FEMINIST ANTHROPOLOGY - Christopher Basurto
COMMUNITY SERVICE - Violet Diana Nguyen
CRIMINAL JUSTICE - Megan Loomis
GEOSPATIAL TECHNOLOGIES - Benjamin Nauman & Austin Van Brasch
HUMAN GEOGRAPHY - Ashley Kuhn, Nicholas Russell, Madison Hames
ORGANIZATIONS - Allison Aggarwal
SOCIAL SERVICES - Julie Cagle
SOCIOLOGY - Amie Bachand & Robin Morton
2016
ARCHAEOLOGY - Emma Cook & Kaya Wiggins
BIO/CULTURAL ANTHROPOLOGY - Alexis Hahn
COMMUNITY SERVICE - Stefan Weidemann
CRIMINAL JUSTICE - Florence Butcher
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Frances Griffey
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Alejandra Camacho & Katherine Love
FEMINIST ANTHROPOLOGY - Mackenzie Parker
GEOSPATIAL TECHNOLOGIES - Nina Farentinos
HUMAN GEOGRAPHY - Tanya McCaw and Jackie Grealish
MEDICAL ANTHROPOLOGY - Ashley Becker
ORGANIZATIONS - Kasmira Burki
2015
ARCHAEOLOGY - David Knight
BIO/CULTURAL ANTHROPOLOGY - Lia Randazzo
COMMUNITY SERVICE - Maritza Yanez
CRIMINAL JUSTICE - Trevor Brady
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Mila Feldsher
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Andrea Disbrow
GEOSPATIAL TECHNOLOGIES - Jamie Ceja
HUMAN GEOGRAPHY - Lillian Bussell, Stephen Ferrel, Elena Teare
MEDICAL ANTHROPOLOGY - Kelsey Molidor
ORGANIZATIONS - Daniel Prichard
SOCIAL SERVICES - Christina Tlatilpa
SOCIOLOGY - Sarah Dornish, Dylan Fukai, Alysha Pietz
2014
COMMUNITY SERVICE - Ellie Gertler
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Noya Kansky
HUMAN GEOGRAPHY - Lauren Kuvakos, Emily Nevitt, Erika Nielsen
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Desiree Rodriguez & Julia Estrada
EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY - Jacob Lerner
HUMAN/BIOCULTURAL ECOLOGY - Collyn McCarty, Melissa Anderson, Mikaela Vournas, Tess Wianecki
SOCIOLOGY - Chelsea Duffy, Duskin Hobbs, Maria Torres de Ayala
CRIMINAL JUSTICE - Joseph Andino
ORGANIZATIONS - Georgia O'Farrell
GEO-SPATIAL TECHNOLOGY - Camilla Greenbach
2013
ARCHAEOLOGY - Roshanne Bakhtiary & Samantha Law
COMMUNITY SERVICE - Rachel Lorber
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Sophia Heick
HUMAN GEOGRAPHY - Jenna Mendes, Kallie Ridgeway, Jennifer Stangland
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Carl Gustaf, Hanna Panno, Amanda Shere
EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY - Jeff Niklas
HUMAN/BIOCULTURAL ECOLOGY - Kendall Loggins
SOCIOLOGY - Sierra Ensign, Celia Ford, Marisa Wishart
CRIMINAL JUSTICE - Justin Rivas
ORGANIZATIONS - Michael Euphrat
2012
ARCHAEOLOGY - Yook-Ying Chow & Darin S. Schmicking
COMMUNITY SERVICE - Camille Crenshaw & Daniel Galvan
CULTURAL ANTHROPOLOGY - Anna Clauson & Carly Fox
HUMAN GEOGRAPHY - Rebecca Costanza
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Danielle Caziarc, Diana Gustafson, Amanda Shere
HUMAN ECOLOGY - Leah Sloan
SOCIOLOGY - Andrea Garibay, Nicole Huag, Kayla Kirkpatrick
2011
ARCHAEOLOGY - Kacey Hadick & Danielle Krause
COMMUNITY SERVICE - Michelle Fox & Paige Wopschall
CULTURAL ANTHROPOLOGY - McKenna Friend & Torie Robinson
HUMAN GEOGRAPHY - Kelly Scheuer & Chelsea Vaughan
ENVIRONMENTAL GEOGRAPHY - Lisa Templeton & Heidi Van Campen
EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY - Samantha Kuri
HUMAN ECOLOGY - Emily Vernizzi
SOCIOLOGY - Yule Cervantes, Colby Kuvara, Reid Meadows, Daniel Tennant